Učenička zadruga VikSi
Zlatna Viktorija
Autor: Dijana Marić, 27. 3. 2019.

Zlatna Victoria, turistička nagrada koja se dodjeljuje još od 1997.godine, potaknula je mnoge na bolje uređenje svojeg prostora, na kvalitetniji odnos prema gostima, na bolju uslugu, pa je i sama izravno odgovorna za razne uspjehe turističke ponude grada Siska.

Cilj je animirati građane da više razmišljaju o budućnosti Siska, kroz ekološki razvoj i uređenje okoliša te projekte koji će doprinijeti promidžbi grada i učiniti ga zanimljivijim potencijalnim posjetiteljima.

Posebnost je i to što su u cijeli proces od 2015. godine uključene osnovne škole i njihove učeničke zadruge, i to na način da predlažu izgled nagrade. Ove godine ta je čast pripala UZ VikSi.

Što znamo o Zlatnoj Viktoriji?

Zlatna Viktorija je brončana statua boginje Pobjede koja kao da je u taj tren dotaknula podnožje, ima velika i u vis podignuta krila. Obučena je u hiton, ruku podignutih u visini glave, kao da popravlja lovorov vijenac, koji je obično nosila. Pronađena je u Sisku u pretprošlom stoljeću i od tada se nalazi u Arheološkom muzeju u Zagrebu. U Sisku je pronađen veći broj kipića Viktorije (od kamena, bronce, olova…) sedam ih je u Arheološkom muzeju u Zagrebu, ali najveći broj čuvaju privatne zbirke. Po ljepoti izrade većina arheologa smatra da je izrađena u Rimu i donesena u Sisciju, ali i u samoj Sisciji potvrđeno je postojanje ovakve radionice, moguće je dakle i da je riječ o domaćem radu. Uživala je veliko poštovanje (među bogovima i među ljudima).

Utjelovljenje je pobjede i to ne samo u borbi oružjem, već i u umjetničkim i sportskim nadmetanjima. Imala je svoj hram na Palatinu u Rimu, kip joj je bio postavljen u rimskom Senatu i proglašena je carevom nerazdruživom pratiljom …»

UZ VikSi