Učenička zadruga VikSi
30. smotra učeničkih zadruga RH
Autor: Dijana Marić, 15. 10. 2018.

30. smotra učeničkih zadruga, održana je u Vinkovcima od 11. do 14. listopada 2018. godine u organizaciji Hrvatske udruge učeničkog zadrugarstva i Agencije za odgoj i obrazovanje. Škole domaćini Smotre bile su Srednja strukovna škola Vinkovci i Osnovna škola Vođinci, a pokrovitelji Ministarstvo znanosti i obrazovanja, Hrvatska zajednica tehničke kulture, Vukovarsko-srijemska županija i Grad Vinkovci.

Na ovogodišnjoj jubilarnoj, 30. smotri učeničkih zadruga Republike Hrvatske, izložbene prostore imalo je čak 79 učeničkih zadruga iz osnovnih i srednjih škola te centara za odgoj i obrazovanje i to: 73 zadruge koje su se plasirale temeljem postignuća na županijskoj smotri, pet  učeničkih zadruga Vukovarsko-srijemske županije i učenička zadruga Matija Gubec iz Tavankuta, Republika Srbija, koje su sudjelovale kao zadruge – gosti. I ove godine, 21. županijska Podružnica učeničkih zadruga imala je svoje izložbene prostore. Istraživački rad izveden u programu učeničke zadruge, ove godine prezentiralo je osam učeničkih zadruga.

Za sve sudionike i posjetitelje, održano je 14 pokaznih kreativnih radionica, a učenici Turističke gimnazije, koja djeluje u sklopu Srednje strukovne škole Vinkovci, kroz dva dana organizirali su za šest grupa sudionika izuzetno zanimljive turističke obilaske grada i predstavili baštinu i povijesti grada Vinkovaca. Virtualna šetnja gradom upriličena je u sklopu Srednje strukovne škole, također u organizaciji i izvedbi učenika Turističke gimnazije.

Mladi zadrugari i ove su godine članovima prosudbenog povjerenstva kao i posjetiteljima Smotre, prikazali svoje najbolje proizvode i prezentirali praktične radove te rad i postignuća svoje zadruge. Kreativnost i inovativnost mladih zadrugara vidjela se na svakom izložbenom prostoru. Bilo je tu vrlo maštovitih ukrasnih i uporabnih predmeta od keramike,  stakla, drveta, tekstila, čipke kao i jabuka uzgojenih u školskim voćnjacima, meda i raznih pripravaka od sapuna i krema do čajnih mješavina koje su pripremile vrijedne ruke mladih zadrugara.