Pisac u gostima
Autor: Dijana Marić, 23. 2. 2018.

U danima veljače obilježavaju se za hrvatski jezik i kulturu značajni datumi: Međunarodni dan materinskoga jezika, 21. veljače i 22. veljače, dan kada je tiskana prva hrvatska knjiga te prva europska inkunabula na hrvatskom jeziku i nelatiničnom pismu – glagoljici,  „Misal po zakonu rimskoga dvora“. Naša je škola ove godine dane materinskog jezika i pisma obilježila susretom s piscem.

Ratko Bjelčić, naš sugrađanin, član Društva hrvatskih književnika i Hrvatskog društva književnika za djecu i mlade, pisac romana, igrokaza, radiodrama, pjesnik, nogometni navijač i izviđački instruktor učenicima sedmih razreda predstavio je svoj opus za djecu i mlade.

Tijekom jednog školskog sata učenici su saznali što je Klub prvih pisaca, što je trilogija, kako se piše u timu. Saznali su da Ratko Bjelčić, između ostalog, piše romane čija se radnja odvija u našem gradu te da nas u ovoj godini očekuje njegova zbirka priča sa sisačkom tematikom. Stil ovoga autora karakterizira dinamična radnja, mnogo dijaloga i humor, upravo ono što mlade čitatelje u doba brzih informacija može privući čitanju. „7 teen igorkaza“, „Derbi“ i „Mrtvi kut“ čitatelji mogu posuditi u školskoj knjižnici, dok je većina ostalih knjiga Ratka Bjelčića dostupna u Dječjem odjelu sisačke narodne knjižnice.

Iva Dužić, knjižničarka