Čitanje ne poznaje granice/Branje ne pozna meja
Autor: Dijana Marić, 24. 4. 2023.

Projekt Čitanje ne poznaje granice/Branje ne pozna meja međunarodni je projekt za promociju čitanja i nacionalnog identiteta te razvoja različitih vrsta pismenosti. Pokrenut je povodom Europske godine čitanja naglas (2013.). Naša škola u projekt se uključila ove godine, baš prigodom svečanog obilježavanja 10. obljetnice koja je održana u Domu Rafinerije nafte Sisak, u petak 21. travnja 2023.
Svečanom programu prisustvovali su učenici 4.c razreda, polaznici Književno-umjetničke skupine, ravnateljica Višnja Tadić, učiteljice Željka Kleković Brajenović i Maja Pirc te knjižničarka Iva Dužić.

Naša škola ovom je prigodom ugostila učenike, učitelje Sintiu Klede i Aljaža Muleca te knjižničarku Mateju Kokošar iz partnerske škole Osnove škole Antona Globočnika Postojna, Područna škola Studeno. Gosti su u Sisak doputovali neposredno prije programa te se upoznali s našim učenicima, sudionicima projekta s kojima su tijekom godine razmjenjivali pisma i aktivnosti. Nakon programa prošetali smo do naše škole gdje su gosti, nakon fotografiranja uz mural „Priroda i društvo“ na pročelju škole, ručali. Uslijedilo je razgledavanje škole, razmjena darova i druženje u knjižnici uz izložbu o povijesti škole te upoznavanje sa znamenitostima Siska prepričavanjem slikovnice Sisak
Smjehograd. Književni susret odvijao se uz prijevod na slovenski, a ilustracije Kristine Mareković ispričale su svoju univerzalnu priču. Učenici su zatim lako, šetnjom uz obalu Kupe šetnicom Slave Striegla prepoznali Stari most te ostale sisačke znamenitosti na putu prema željenoj destinaciji, slastičarnici „Tri jagode“. Uz sladoled je bilo lakše došetati do Dječjeg odjela Narodne knjižnice i čitaonice Vlado Gotovac Sisak gdje su ih ljubazni djelatnici upoznali s programom knjižnice u povodu Noći knjige.

Istovremeno se u OŠ Budaševo-Topolovac-Gušće naša škola predstavila na izložbi u povodu projekta dvama plakatima, jednim koji opisuje projektnu suradnju te drugim koji predstavlja projekt stvaranja slikovnice „Vito bez računala“.
Od Siska su se naši gosti iz Studenog oprostili nesputanom igrom na Majmunjaku i šetnjom do Autobusnog kolodvora uz poziv na uzvratno gostovanje u Sloveniji te želju za povratkom u naš grad.

Iva Dužić, knjižničarka